Правила для батьків:
-
Для забезпечення безпеки своєї дитини батьки (законий представник) передає дитину лише особисто в руки вихователя.
-
Батьки повинні своєчасно повідомляти про зміни номера телефона, місце проживання і місце праці.
-
Батьки повинні обов`язково підійти до вихователя, який на зміні. Вихователям забороняється віддавати дитину особам, які знаходяться в нетверезому стані, неповнолітнім братам і сестрам, відпускати одних дітей на прохання батьків, віддавати незнайомим особам.
-
Не давати дитині в ДНЗ жуйку, цукерки, чіпси, сухарики. Слідкувати за тим, щоб у дитини в карманах не було гострих, колючих і ріжучих предметів.
-
Одяг дитини повинен бути за сезоном. В шафі повинен бути змінний комплект одягу. Обов`язково перевіряйте чистоту речей. Не забувайте забирати прати піжаму.
-
Взуття повинне бути за розміром, з зафіксованою стопою або п`яткою. Окрема розмова – святковий одяг. Він повинен бути. Приносити його необхідно перед святом. Зачіски не забороняються.
-
Про неможливість приходу дитини через хворобу або іншої поважної причини необхідно обов'язково повідомити в дитячий сад.
-
Дитина, що не відвідує садок більше трьох днів (за винятком вихідних або святкових днів), повинна мати довідку від лікаря з даними про стан здоров'я дитини із зазначенням діагнозу, тривалості захворювання, відомостей про відсутність контакту з інфекційними хворими.
-
У разі тривалої відсутності в ДНЗ за якихось обставин, необхідно написати заяву на ім'я завідувача ДНЗ про збереження місця за дитиною із зазначенням періоду відсутності дитини або причини. Пам’ятайте, дитина має право на оздоровлення (три літні місяці).
Ретельно доглядайте за дитиною вдома!
-
Не залишайте відкритими вікна в приміщенні, де знаходяться малюки, тримайте фрамуги в режимі провітрювання;
-
Приберіть з-під вікон предмети, на які можна встати, щоб дістатися до підвіконня. А для того, щоб відчувати себе абсолютно спокійним, обладнайте ручки віконних рам замками, які дитина не зможе відкрити без допомоги дорослого, або придбайте спеціальні грати на віконні рами, які реально захистять дітей від падіння,
-
Навіть якщо на вікні встановлена протимоскітна сітка, ніколи не залишайте дитину без нагляду в кімнаті з відкритим вікном. На жаль, дитина часто не в змозі оцінити, закрите вікно чи ні, і може випасти.
Безпека харчування влітку
У зв'язку з сезонним збільшенням кількості спалахів харчових отруєнь та гострих кишкових інфекцій в літній період, лікарі закликають звертати особливу увагу начистоту та якість продуктів перед вживанням , дотримуватись збалансованості раціону та елементарних правил гігієни. Щоб застерегти себе від кишкових отруєнь та токсикоінфекцій, потрібно дотримуватись таких основних правил безпечного харчування:
- забезпечити чистоту всього, що має відношення до приготування їжі і напоїв,починаючи з рук і завершуючи кухонним обладнанням;
- створити належні умови зберігання продуктів: ретельно відокремлювати готовіпродукти харчування від сирих; убезпечити їжу і напої від впливу комах і гризунів;
- піддавати гарячі страви з м'яса та риби ретельній термообробці;
- споживати лише свіжі, без ознак псування овочі, фрукти та молочні продукти;
- людям, що мають хронічні гастроентерологічні захворювання, варто утримуватися відвживання солі, насичених жирів та цукру;
- не купувати продукти харчування, а тим більше готову їжу, у місцях стихійної торгівлі.
У разі виявлення перших ознак харчового отруєння, інфекційного кишкового захворювання (слабкість, біль у животі, нудота, блювота, діарея, підвищення температури), лікарі рекомендують в першу чергу промити шлунок та кишечник, вжити препарати-ентеросорбенти та негайно звернутися за медичною допомогою.
ОБЕРЕЖНО, ГРИБИ!
Останніми роками реєструється значна кількість нещасних випадків, пов'язаних із вживанням грибів. Гриби є небезпечним продуктом харчування, який може призвести до отруєння, а іноді й смерті. Отруєння організму викликають токсини, алкалоїди та сполучення важких металів, які містяться в грибах.
Основні причини отруєнь:
• вживання отруйних грибів;
• неправильне приготування умовно їстівних грибів;
• вживання старих або зіпсованих їстівних грибів;
• вживання грибів, що мають двійників або змінилися внаслідок мутації (навіть білі гриби та підберезники мають своїх небезпечних двійників).
Симптоми отруєння: нудота, блювота, біль у животі, посилене потовиділення, зниження артеріального тиску, судоми, довільне сечовиділення, проноси, розвиваються симптоми серцево-судинної недостатності. Первинні ознаки отруєння з'являються через 1-4 години після вживання грибів, залежно від виду гриба, віку та стану здоров'я потерпілого, кількості з'їдених грибів. Біль та напади нудоти повторюються декілька разів через 6-48 годин, а смерть настає через 5-10 днів після отруєння.
Щоб запобігти отруєнню грибами рекомендуємо правила, обов'язкові до виконання кожній людині. Дотримуйтеся їх!
• Купуйте гриби тільки у відведених для їх продажу місцях (магазинах, теплицях, спеціалізованих кіосках), особливо уникайте купівлі грибів на стихійних ринках.
• Збирайте і купуйте тільки такі гриби, про які вам добре відомо, що вони їстівні.
• Не збирайте гриби, якщо не впевнені, що знаєте їх, — якими б апетитними вони не здавалися.
• Не збирайте гриби поблизу транспортних магістралей, на промислових пустирях, колишніх смітниках, в хімічно та радіаційно небезпечних зонах. Перевірте при можливості гриби на радіоактивність.
• Не збирайте грибів, яких не знаєте, особливо з циліндричною ніжкою, в основі якої є потовщення "бульба", оточене оболонкою.
• Не збирайте гриби з ушкодженою ніжкою, старі, в'ялі,червиві.
• Ніколи не збирайте пластинчаті гриби. Отруйні гриби маскуються під них.
• Не збирайте "шампіньйони" та "печериці", у яких пластинки нижньої поверхні капелюха гриба білого кольору.
• Не порівнюйте зібрані чи придбані гриби із зображеннями в різних довідниках, — вони не завжди відповідають дійсності.
• Не куштуйте сирі гриби на смак.
• Ще раз перевірте вдома принесені гриби, особливо ті, які збирали діти. Усі сумнівні - сміливо викидайте. Нижню частину ніжки гриба, що забруднена ґрунтом, викидайте. Гриби ретельно промийте, у маслюків та мокрух зніміть з капелюшка слизьку плівку.
• Гриби підлягають кулінарній обробці в день збору, інакше в них утворюється трупна отрута.
• При обробці кип'ятіть гриби 7-10 хвилин у воді, відвар злийте. Лише після цього гриби можна варити - або смажити.
• Обов'язково вимочіть або відваріть умовно їстівні гриби, які використовують для соління, - грузді, вовнянки та інші, котрі містять молочний сік. Це позбавить їх гірких речовин, які уражають слизову оболонку шлунка.
• Гриби (зеленушка, синяк-дубовик та деякі інші) містять отруйні речовини, які у шлунку не розчиняються, натомість у взаємодії із алкоголем викликають бурхливе отруєння.
• Значна кількість грибів, які досі вважались їстівними, містять мікродози отруйних речовин. Якщо вживати їх декілька днів підряд – також може статись отруєння.
• Суворо дотримуйтеся правил консервування грибів. Неправильно приготовлені консервовані гриби можуть викликати дуже важке захворювання ботулізм.
ПЕРША ДОПОМОГА ПРИ ОТРУЄННІ ГРИБАМИ:
1. Викличте “швидку медичну допомогу”.
2. Одночасно, не очікуючи її прибуття, негайно промийте шлунок: випийте 5-6 склянок кип'яченої води або блідо-рожевого розчину марганцівки; натисніть пальцями на корінь язика, щоб викликати блювоту; прийміть 4-5 пігулок активованого вугілля, коли промивні води стануть чистими.
3. Після надання первинної допомоги: дайте випити потерпілому міцний чай, каву або злегка підсолену воду. Це допоможе відновити водно-солевий баланс; покладіть хворого на живіт і до ніг прикладіть грілки.
4. 3'ясуйте, хто вживав разом із постраждалим гриби, проведіть профілактичні заходи.
Забороняється:
• Вживати будь-які ліки та їжу, а надто ж алкогольні напої, молоко, — це може прискорити всмоктування токсинів грибів.
Запам'ятайте, що отруєння грибами дуже важко піддається лікуванню. Врятування життя потерпілого залежить від своєчасного надання йому допомоги.
Шановні громадяни! У зв'язку з настанням грибного сезону, звертаємось з проханням не вживати гриби! Будьте вкрай обережними! Цінуйте своє здоров'я та життя! Не допустіть трагедії в ваших родинах!