Заклад дошкільної освіти (ясла-садок)
№ 199 "Дивосад"
Запорізької міської ради
Булінг в дитячому садку — міф чи реальність
Булінг (від англ. to bull — переслідувати) — свідома агресивна поведінка однієї дитини або групи дітей стосовно іншої. Як організувати інклюзивне освітнє середовище.
Булінг у ДНЗ (ЗДО) може проявлятися як тиск: психологічний або фізичний.
Часто діти застосовують і фізичний, і психологічний тиск на жертву. Наприклад, образи, приниження, ігнорування, непоступливість, погрози, побиття під час ігор.
Хто провокує булінг в дитсадку?
Булінг серед дітей старшого дошкільного віку в ЗДО можуть спровокувати дорослі. Діти старшого дошкільного віку одразу сприймають ставлення авторитетних дорослих до інших і беруть це ставлення за зразок. Вони починають цькувати дитину чи дітей, якщо:
педагог або помічник вихователя:
– зневажливо ставиться до дитини, яка часто плаче або невпевнена в собі;
– ігнорує скаргу дитини на те, що її образили однолітки;
– глузує із зовнішнього вигляду дитини;
– образливо висловлюється про дитину чи її батьків;
– проявляє огиду щодо фізичної або фізіологічної особливості дитини;
батьки або члени сім’ї:
– б'ють та ображають дитину вдома;
– принижують дитину у присутності інших дітей;
– проявляють сліпу любов та виконують усі забаганки дитини;
– ставляться до своєї дитини як до неповноцінної особистості, жаліють (неповна родина, дитина хвора або має відхилення в розвитку).
Усі діти потребують підтримки дорослих — батьків, вихователів, практичного психолога та соціального педагога. Саме вони мають допомогти дітям налагодити партнерські взаємини з однолітками у групі.
Як міняється поведінка дитини під час булінгу в ЗДО?
Дитина-жертва булінгу поводиться незвично. Якщо раніше вона охоче відвідувала дитячий садок, то тепер така дитина: вдома:
– не хоче одягатися вранці;
– шукає собі будь-яку справу вдома, аби не йти до дитячого садка;
– просить батьків забрати її із дитячого садка раніше;
– плаче, вигадує хворобу або в неї дійсно підвищується температура тіла, починають боліти голова, живіт;
– не контактує з однолітками у дворі;
– грає наодинці в парку;
в дитячому садку:
– не бере участь у сюжетно-рольових та рухливих іграх, спільній самостійній художній діяльності тощо;
– усамітнюється при будь-якій нагоді;
– часто губить свої іграшки або речі;
– бруднить чи псує одяг;
– грає поламаними іграшками;
– відмовляється на користь іншої дитини від головної ролі в театрілізації чи грі;
– не має друзів у групі.
Джерело: https://www.pedrada.com.ua/article/2625-bulng-v-zdo-mf-chi-realnst
Запорізький міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді
вул.Рекордна, буд. 34-а, м.Запоріжжя, 69019
тел./факс: (061) 228-22-65, (061) 228-09-97
Е-mail: zmcsssdm@ukr.net
Директор – Токарєва Людмила Василівна – тел.: (061) 228-22-65
Заступник директора – Кукін Володимир Станіславович – тел.: (061) 228-09-97 Юрисконсульт – Берліна Вікторія Федорівна – тел.: (061) 228-00-57
Запорізький міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді – спеціальний заклад, що в межах міста Запоріжжя проводить соціальну роботу з сім’ями, дітьми та молоддю, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги.
Ренгевич Ольга Вікторівна
Начальник відділу по Комунарському району служби (управління) у справах дітей Запорізької міської ради
69104, м. Запоріжжя, вул. Чумаченка, 32
каб.202 пн. 09.00-12.00 ср.15.00-17.00
287-03-71. ssd.kom@zp.gov.ua
Законодавство України щодо протидії булінгу (цькуванню):
1. Наказ Міністерства освіти і науки України від 02.10.2018р. "Про затвердження методичних рекомендацій щодо виявлення реагування на випадки домашнього насильства і взаємодії педагогічних працівників із іншими органами та службами".
2. Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо протидії булінгу (цькуванню)" від 18.12.18р.
3. Лист Міністерства освіти і науки України від 29.01.2019р. №1/11-881 "Рекомендації для закладів освіти щодо застосування норм Закону України щодо протидії булінгу".
4. Наказ Міністерства освіти і науки України №1646 від 28.12.2019р. "Деякі питання реагування на випадки булінгу (цькування) та застосування заходів виховного впливу в закладах освіти".
5. Наказ Міністерства освіти і науки України від 26.02.2020р. "Про затвердження плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладах освіти".
Порядок подання та розгляду (з дотриманням конфіденційності) заяв про випадки булінгу (цькування) в закладі дошкільної освіти.
-
Учасники освітнього процесу подають заяву керівнику закладу освіти про випадки булінгу по відношенню до дитини або будь-якого іншого учасника освітнього процесу.
-
Керівник закладу освіти розглядає заяву в день її подання та видає рішення про проведення розслідування.
-
Проводиться повне та неупереджене розслідування щодо випадків булінгу (цькування) з залученням осіб від яких отримали інформацію.
-
Керівник закладу освіти для прийняття рішення за результатами розслідування створює наказом комісію з розгляду випадків булінгу (цькування) та скликає засідання для прийняття рішення за результатами розслідування та виконання відповідних заходів реагування.
-
Рішення Комісії реєструється в окремому журналі, зберігається в паперовому вигляді з оригіналами підписів всіх членів Комісії.
-
Потерпілий чи його/її представник також можуть звернутися відразу до уповноважених підрозділів органів Національної поліції України (ювенальна поліція) та Служби у справах дітей.
Порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування) в закладі освіти та відповідальність осіб, причених до булінгу (цькування) -
В разі підтвердження факту вчинення булінгу (цькування), за результатами розслідування та висновків Комісії, повідомляються уповноважені підрозділи органів Національної поліції України та служби у справах дітей про випадки булінгу (цькування) в закладі.
-
Виконується рішення та рекомендації Комісії.
-
Надаються соціальні та психолого-педагогічні послуги здобувачам освіти, які вчинили булінг, стали його свідками або постраждали від булінгу.
-
Керівник закладу, або уповноважені ним особи, відповідно чинного законодавства та в межах повноважень здійснюють контроль за виконанням плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькування) в закладі.